Finske kungen missar Solvalla

| 2004-05-19 13:45
STOCKHOLM
Järvsöfaks enda hot i Elitkampen är borta.
Finske Apassi har blivit sjuk och står över loppet på Solvalla.

Viesker har tidigare bjudit Järvsöfaks på flera tuffa matcher, men han lade skorna på hyllan tidigare i år.

Och i Norge finns inte längre några direkta hot mot den svenske kungen.

Hoppet till tufft motstånd, som i sin tur skulle kunna sporra Järvsöfaks till världsrekord, i Elitkampen stod därför till finske Apassi, men nu är också han borta.

Apassi stod i tisdags med 39 graders i feber och ägarna Markku och Matti Niemi fattade då beslutet att stå över Elitkampen.

Tränaren Markku Niemi meddelade Finska Hippos sitt beslut och Apassis plats kommer att ersättas med ett annat finskt kallblod. Kretsen kring Apassi vill inte riskera någonting utan hästens stora mål i år är att försvara titeln i Kungstravet som avgörs i Rovaniemi i augusti.

Petri Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »