Förlusterna är glömda
Den äkta nollan kom senast. Opal Viking var ute i fyraåringseliten på Solvalla och kom ingenstans från ett svårt utgångsläge.
Micke (Stjernström, kusken) sa att det blev fel från början till slut. Han laddade från början en bit, men kom inte ner någonstans. Sen ville hästen fram, han har den stilen, att han tar i hela tiden, men då var det inte läge. Sen när Micke började köra fattade inte Opal Viking. Han tyckte att han hade försökt så många gånger redan, säger Nils Enqvist.
Men det är passé. Vi både hoppas och tror att det finns utveckling kvar. Vi tror inte det har tagit stopp på något sätt, säger Enqvist.
Bra spår
Det tror nog inte så många andra heller. Opal Viking startar i V65-5 på onsdag och lär bli favorit mot flera av landets andra toppfyraåringar.
Nu är det faktiskt första gången som vi har fått ett riktigt bra spår. Vi har haft spår fyra som bäst tidigare. Spår två passar perfekt, han är kvick från start, säger Enqvist.
Taktiken lär vara given.
Micke får köra en bit från start.
Formen ska vara bra.
Han såg väldigt bra ut på Solvalla. Han såg riktigt rapp ut i steget.
Och optimismen är det inget fel på.
Får de bara ett normalt löpningsförlopp är det en bra vinstchans. Men det är klart, det finns ingen i loppet som är dålig, det handlar enbart om topphästar.
Lopp att fantisera om
Opal Viking skulle egentligen inte bli en stjärna. Han är Nils Enqvists första häst, han har ingen guldkantad stam och började inte tränas förrän på hösten som tvååring.
Det är en av anledningarna till att Sveriges kanske bästa fyraåring (stoet Giant Diablo vill dock ha ett ord med i laget) inte är anmäld till några av de större årgångsloppen.
Men varför, vi pratar Nils Enqvist här, skulle det vara något problem?
Det finns gott om lopp vi kan fantisera om. Det finns ett fyraåringstest på Eskilstuna och St Leger på Åby senare i höst. De loppen är över lång distans och det blir bra att prova på om vi ska åka till Frankrike till vintern, där är ju de flesta loppen långa, säger Nils Enqvist.
Men först är det V65 och Solvallaserien på onsdag. Opal Viking ska bryta en negativ trend.
Det är nästan exakt ett år sedan Opal Viking debuterade med seger. Det vore fint med en ny på onsdag.
Johan Lindberg