Sharky Boko och Jörgen Sjunnesson blir inte lätta att stoppa i V75-7.
- Vi inleder i morgon med nämnda Half Volley i V75-2. Hon började bra i årsdebuten för att sedan inte funka som önskat i två starter. Nu senast var hon klart bättre och hade Örjan valt att gå invändigt hade hon nog slutat tvåa eller trea.
- Man ska också veta att loppet gick fort sista 600 och med det loppet i sig bör hon gått framåt i formhänseende. Det är fin moral i henne och hon har som bekant matchat kulltoppen på bästa sätt tidigare.
- Hon står lite lurigt till den här gången och hon behöver helt klart ha lite röta på vägen. Har hon det så är jag inte främmande för att hon kan nypa en plats bland dom tre.
- Vi fortsätter med Calvin Capar i Gulddivisionen (V75-3). Han galopperade ju tyvärr i Elitloppsförsöket men han har varit mycket fin både innan och efter det loppet. Allt ser jättebra ut med honom och han är rejält jobbad inför det här loppet. Han har bland annat varit inne på Valla förra lördagen och var dunderfin i ett jobb då.
- Han har inga problem med distansen och han har slagit bra hästar över full distans men det glöms ibland bort fort. Jag tror att han tar ledningen här och största hotet som jag känner det är om Robert Bergh med Hilda Zonett kommer upp tidigt utvändigt och pressar upp farten.
- Blir loppet kört på det sättet lär det fälla bägge förhandsfavoriterna och bädda för en tredje häst. Calvin kommer leda loppet länge och i mina ögon har han en vettig vinstchans.
- Efter det får vi vänta till V75:s sista avdelning, klass II-försöket. Där har vi två hästar med och vi börjar med Sharky Boko. Han har varit riktigt bra i tre raka segrar och han har inte varit tom i mål vid något av dessa tillfällen. Han älskar lång distans och kommer bäst till sin rätt när han får tuffa på i ett jämnt, hårt tempo.
- Bakspåret kan väl i och för sig vara lite lurigt och man ska också komma ihåg att han inte är så rutinerade. Även om han i nuläget äter och dricker som han ska kan det vara lite lurigt när hästarna är ute på en långresa av den här typen första gången.
- Personligen tror jag dock att han lägger det här motståndet på rygg och jag upplever honom att vara en motiverad favorit.
- Hiking i samma lopp har inte löpt upp till de förväntningar vi haft på honom än så länge. Han är fortsatt fin i jobben men distansen kan vara ett litet frågetecken för honom.
- Från det här läget får Hans-Owe smyga med så gott det går och Hiking kan vara trea, fyra men han slår inte Sharky Boko, avslutar Stefan.
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!