På topptiden 1.13,5 över 2140 meter med bilstart tog femårige Lascaux sin totalt tionde seger i livets fjortonde start.
Sättet som han gjorde det på imponerade, som så ofta förr.
Första varvet avverkades efter snabba 1.12,6. Då hade Lascaux tvingat till sig ledningen från Ralf Karlstedts Minnas Jocke, som var chanslös att svara ut honom, och lika chanslös på att hänga kvar i ryggen på ledaren över upploppet.
- Ägarna har tagit det här året väldigt lugnt, Lascaux får starta på i sitt eget tempo, sade Jorma Kontio efter segern.
Med hustrun Päivis hjälp fortsatte Jorma:
- De vill ha en häst i flera år.
Nästa lopp för Lascaux blir en regionfinal i Eskilstuna den 20 juli med 75 000 kronor i förstapris, förmodligen en munsbit det också.
- Efter Eskilstuna blir det nog V75, och fortsätter han i det här tempot måste jag tro att han är uppe i guldivisionen innan året är slut, sade hästens tränare Peter Dahlin efter att ha smält segern på stallbacken.
Sov Non Stop - och vann
Spelarna hade ingen helt omöjlig uppgift att hitta vinnarna på V65, även om det bjöds på några mindre minor. Vincenz, som vann en tät slutstrid i ett stayerlopp för Stig H Johansson, sopade bort fyra av fem V65-kuponger.
Men sedan blev de ledning från start till mål för Stefan Melander med storfavoriten Hercules Laser, dagens näst mest anlitade singelstreck. Samma recept använde Jörgen Westholm - stekhet för dagen - med Non Stop Gossip i avdelningen därefter.
- Han sprang och sov i ledningen, tyckte Jörgen.
Men Non Stop Gossip som gav 3,72 på vinnarspelet, var aldrig i fara.
När Jim Frick (Cornetto Ås) och Tommy Hanné (Crossbar) bjöd på kanontempo i ett klass I-försök kom köhästen Dollars All Over farande som en virvelvind över upploppet med Hans-Owe Sundberg i sulkyn och vann säkert.
Epilogen vanns av smygkörde skrällen Simb Moonzoom och Jim Frick, efter att storfavoriten Aircraftman (Erik Adielsson) länge svarats ut av 42-oddsaren My Traction (Dick Sjöberg) på upploppet.
Sjöberg, som blev utan pengar i loppet, fick en lång blick efter målgång av tvåan Adielsson.
Men de spelare som hade med Simb Moonzoom på kupongen och dessutom sex rätt belönades med 15 582 kronor.
Robert Okpu
