Det var efter kvalet till Svenskt kallblodsderby i Östersund som Gullan Fax lämnade ett positivt dopingprov. Det fyraåriga stoet vann sitt försök på nytt världrekord tillsammans med kusken Örjan Kihlström.
I finalen av derbyt var sedan Gullan Fax favorit, men galopperade bort sig.
- Det var tur i oturen att hon inte vann derbyt. Det hade inte varit kul att tvingas lämna tillbaka alla hederspriser och prispengar, säger Anders Skoglund.
Klarade nästa test
I tester efter det positiva dopingtestet har Gullan Fax varit ren igen.
- Hon går rekord i nästan varje start och testas varje gång, fortsätter Bergsåkertränaren.
Hur hästen fått i sig den förbjudna substansen, som finns i vanliga värktabletter eller salvor (till exempel Ipren) är inte klarlagt.
- Jag har i alla fall ingen aning, säger Anders Skoglund.
Klart är i alla fall att Gullan Fax är den femte travhästen på ett år som testats positivt när det gäller Ibuprofen, som har en smärtstillande och febernedsättande verkan.
Tidigare har travsporten aldrig haft ett enda fall.
STC:s säkerhetschef orolig
I samtliga positiva fall svär sig tränarna fria och är ovetande om hur deras hästar fått i sig Ibuprofen.
STC:s säkerhetschef Lennart Granbeck:
- Vi har tagit prover och gjort analyser i stall och miljö kring de här hästarna, men kan inte hitta någon förklaring. Självklart är vi lite oroliga vad det här kan vara.
För fyra år sedan hade Sverige också ett antal positiva dopingprov. Den gången var förklaringen att en av de största foderleverantörerna sålt förorenat foder, som av misstag innehöll teobromin.
- Vi har gjort tester på det som hästarna äter i de här aktuella fallen, men vi har inte hittat något konstigt ännu, fortsätter Lennart Granbeck.
Körförbud och böter
Straffet för den ansvariga tränaren blir normalt ett längre körförbund och i vissa fall även böter. Dessutom fråntas hästen placering och prispengar i det aktuella loppet.
I fallet Gullan Fax betyder det att hon blir av med 30 000 kronor, plus sitt världsrekord (1.25,3/2140 meter). Hade hon vunnit derbyt hade hon även blivit av med den segern eftersom hon var dopad i kvalet.
Lars-Ove Pettersson
