Storslam för Skara i SM

| 2001-10-15 09:56
ÅBY
Svenskt Mästerskap i trav blev en rolig Skara-historia.
Stefan Persson från Skara vann lärlings-SM med Sugarless.
Ove Ousbäck från Skara vann sto-SM med Fridhems Ambra.
Och Håkan K Persson från Skara vann "stora SM" med Eric Trot.

Bröderna Stefan, 28, och Håkan K, 32, drömde säkert om att ta en SM-dubbel på Åbytravet på lördagen. Men från dröm till verklighet var steget långt - Stefan var favorit, men Håkan K trodde inte många på.

Lärlings-SM utanför V75 gick precis som väntat till favoriten Sugarless, tränad av Stefan Perssons chef Peter Untersteiner på Halmstad. Stefan, försteman i Untersteiner-stallet, har imponerat under en längre tid, och tog nu sin 18:e seger för året (på 99 starter). Han körde fram utvändigt om ledaren redan efter ett varv.

Jag ville undvika strul och jag var ganska säker på att slå den i ledningen så jag gjorde så, resonerade han.

Segertiden för Sugarless blev fina 1.14,7 över 2 140 meter autostart. Sedan kunde Stefan stå och se på när brorsan Håkan K inte nöjde sig med att sitta i tredje par utvändigt med den egentränade skrällen Eric Trot i Svenskt Mästerskap över 2 640 meter. Håkan K valde istället att skicka fram sin häst utvändigt om ledaren Lukas Gallant (Torbjörn Jansson).

Eric Trot pressade och pressade och in i sista sväng hade han redan avgjort.

När han tog över ledningen visste jag att han inte skulle släppa någon förbi sig, berättar Stefan om hur han han upplevde dramat från läktarplats.

Eric Trots seger såg till att många "sprack" på V75, men Håkan K själv var inte särskilt överraskad.

Jag har haft feeling för att han kunde vinna, och jag tyckte att han var klart underskattad, resonerade Håkan K på stallbacken efter segern.

Eric Trots segertid blev 1.15,2 - halvlängden och tiondelen bättre än tvåan No Pale (Örjan Kihlström). Och för att fullborda Skara-glädjen så hade bygdens amatörtränade

stolthet, Fridhems Ambra, timmen innan vunnit sto-SM på ett fullständigt förintande sätt. Ambra, körd som vanligt av Åbys Stefan Söderkvist, kom iväg bra från sitt bakspår, som femte häst. Så småningom blev det andrapar utvändigt, och redan på sista bortre långsidan syntes det att

det var mycket tveksamt om ledaren Glory And Gold (Jörgen Sjunnesson) skulle kunna värja sig.

Mycket riktigt bara "försvann" Fridhems Ambra till seger på upploppet på fina 1.14,0 över 2 140 meter autostart.

Jag tycker att Fridhems Ambra är lika bra som hon var innan hennes hjärtmuskelinflammation, menade amatören Ove Ousbäck som tränar Fridhems Ambra.

Nu siktar vi på ett sprinterlopp hemma på Axevalla den 3 november. Efter det har vi inte bestämt något, så tråkiga är vi, fortsatte Ousbäck.

Samma dag siktar nye svenske mästaren Eric Trot på att starta igen, dock inte samma lopp.

Både Fridhems Ambra och Eric Trot fick 400 000 vardera för sina segrar. Stefan Perssons seger i lärlings-SM med Sugarless var värd 125 000 kronor.

Oj Oj Tim allvarligt skadad?

Övriga V75-lopp var inte utan dramatik. Särskilt då den fjärde avdelningen, stoloppet, där en av dagens stora favoriter, Erik Adielsson körde Oj Oj Tim, trampade snett precis när hon skulle börja

utmana ledaren Martina Key om segern.

Fortsatt tävlande är tveksamt. Det här är nog en häst som går tilll avel, sade en mycket besviken Hans Adielsson i stallet efteråt.

Hans Adielsson har haft mycket höga tankar om Oj Oj Tim, som nyligen bjöd kulldrottningen Pine Dust på en stenhård strid in mot mållinjen i ett kval till Svenskt Travoaks.

Hon vinner loppet med 20 meter, hon kändes bättre en någonsin. Sedan trampad hon snett på ett steg, jag vet inte om hon trampade på en sten, upplyste en dämpad Erik Adielsson.

Nu vanns loppet av elvaoddsaren Martina Key, som Örjan Kihlström spårade med hela vägen.

Första V75-avdelningen vann Stig H Johansson från "dödens" med storfavoriten Origo Giant, som säkert kämpade ner Jim Fricks ledande Picture Ås in mot mål.

Den här hästen är bra när han fungerar, sade en nöjd Stig H i vinnarcirkeln.

Övriga V75-vinnare: Amatörtränade Åmålhästen Fredrik Pride vann ett sprinterlopp från ledningen för Bo Thomasson. Olle Carlssons Top Guard vann efter ett heroiskt lopp utvändigt om ledaren, knappt före Stig H Johanssons Vendela Palema. Och Claes Svenssons Wiss Goldfinger kämpade ner Rantanas Crown i silverdivisionen.

V75:an var småknepig och delade ut drygt 121 000 kronor för sju rätt.

Kuriosa: Finske mästerkusken Jorma Kontio blev kvar i Boden på grund av problem med flyget, och andra kuskar fick ta hand om hans styrningar.

Kuriosa II: Ponny-SM gick inte till Skara, utan till Gävle genom 14-årige Scott-Flake, körd av Michelle Ingerstad.

Robert Okpu

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »