Nästa Åby Stora Pris kommer att köras lördagen den 10 september 2005, som heatlopp över 1640 meter. Åtta inbjudna hästar kommer att möta varandra två gånger över sprinterdistansen. De hästar som har spår ett till fyra i det första heatet kommer att ha något av spåren fem till åtta i det andra heatet, för rättvisans skull.
Seger i båda heaten belönas med en halv miljon kronor vardera, dessutom blir det en bonus på en halv miljon kronor till slutsegraren som totalt alltså får 1,5 miljoner kronor.
5,5 miljoner till en travare?
Nu startar också en ny svensk storlopps-serie. Nästa år körs Solvallas Jubileumspokal den 13 augusti, Sundsvall Open Trot 27 augusti och Åby Stora Pris 10 september. På Solvalla och Sundsvall kommer förstapriset vara en miljon kronor, och på Åby alltså 1,5 miljon kronor.
En häst som vinner samtliga tre lopp får en bonus på två miljoner kronor, och kan således kamma hem sammanlagt 5,5 miljoner.
Åby Stora Pris kommer nu att köras på en lördag istället för söndag, och tanken är att båda Åby Stora-heaten ska ingå i V75-ramen.
Robert Okpu
