Drömmöte i Sto-SM

| 2004-10-12 09:23
STOCKHOLM

Öppna SM i alla ära.
Den mest intressanta travmatchen finns i Sto-SM.
Hilda Zonett mot Giant Diablo.
Drottningen mot kronprinsessan.
Hilda Zonett och Robert Bergh är titelförsvarare i Sto-SM. Foto: Thomas Blomqvist

Hilda Zonett och Robert Bergh är titelförsvarare i Sto-SM. Foto: Thomas Blomqvist

De har aldrig mötts tidigare, den sjuåriga Hilda Zonett och den fyraåriga Giant Diablo. Men det är ett efterlängtat möte.

Ett möte som får tränarna Robert Bergh (Hilda Zonett) och Roger Walmann (Giant Diablo) att både hylla sin egen häst och berömma den andres.

- Giant Diablo är den naturliga arvtagerskan, men vi får visa att gammal fortfarande är äldst, säger Robert Bergh.

- Hilda Zonett är en fantastisk häst, men vi åker aldrig ut för att jaga silvermedaljer, säger Roger Walmann.

Lika men olika

Utseendemässigt är Hilda Zonett och Giant Diablo helt olika.

Hilda är den eldiga, stadiga fuxan, Giant Diablo är vanligt mörkbrun och lättare i kroppen.

Men sättet de vinner sina lopp på är väldigt lika.

Även om de kan springa snabbt är det styrkan som kännetecknar dem. De öppnar ofta långsamt från start, men verkar tåla hur tuffa resor som helst.

- Men startsnabbheten är något Hilda har blivit bättre på och jag är övertygad om att Giant Diablo kommer att göra det också, säger Hilda Zonetts tränare Robert Bergh.

- Jag vet att Giant Diablo kommer att kunna öppna lite snabbare, men hon kommer aldrig bli någon blixt från start. Och det vill jag nog inte heller, då kanske hon tappar till slut. Och det är trots allt till slut som loppen avgörs., säger Roger Walmann.

Roger Walmanns Giant Diablo utmanar om drottningkronan i svensk travsport. Foto: Lars Jakobsson

Roger Walmanns Giant Diablo utmanar om drottningkronan i svensk travsport. Foto: Lars Jakobsson

Fördel drottningen

Spårlottningen vann Hilda. I och med att hon med rutinens hjälp blivit snabbare från start kommer hon från sitt fjärdespår att vara den som tar första initiativet.

- Drömscenariot är att vi kommer till ledningen, men det är inte säkert att vi gör det. Fjärdespår är perfekt. Hilda öppnar som bäst då hon är mitt i banan från start. Hon gillar inte spår för långt in eller för långt ut, säger Robert Bergh.

- Allting talar för att det blir så att Hilda kommer först, konstaterar Roger Walmann.

Att SM avgörs på Åby verkar vara en klar fördel för båda stona. Robert Bergh säger det till och med rakt ut.

- Hilda trivs väldigt bra på Åby av någon anledning. Hon gör alltid bra lopp där, säger Bergh.

Statistiken säger att Hilda gjort sex lopp på Åby, vunnit tre och aldrig varit sämre än trea.

Obesegrad på Åby

Giant Diablo har ännu bättre statistik. Hon har bara gjort två lopp och vann både försök och final i Drottning Silvias Pokal. Något som Hilda Zonett också gjorde som fyraåring.

Roger Walmann har ytterligare en chans till en medalj i Sto-SM.

- Walniglia vinner knappast loppet, men hon kan säkert vara tre, fyra, säger Roger Walmann.

Om Robert Bergh skulle misslyckas med Hilda Zonett får han en ny chans i öppna SM. Tsar d´Inverne ska försöka rå på Steinlager och Naglo.

- Han var helt oberörd efter sin resa till Kanada och verkar vara i full form. Jag tror Naglo är svårast att slå. Att distansen är 2640 meter ser jag som en fördel. Även om "Tsaren" går bra på alla distanser möter jag hellre eliten över lång än kort distans, säger Bergh.

Sto-SM avgörs över 2140 meter och båda loppen har ett förstapris på 400 000 kronor.

Fler V75-chanser

Herrar Walmann och Bergh har ytterligare V75-chanser. Dock inga heta.

- Ciel Bleu Pellini (V75-7) är gynnad av distansen nu, men har svårt att vinna på V75.

- Alla mina övriga hästar, Nillans Comet (V75-2), Shellstone (V75-4) och Empire Dust (V75-6) har bra form, men väldigt dåliga lägen. Det blir chansartat, säger Roger Walmann.

Robert Bergh har ett SM-guld med Hilda Zonett från i fjol.

Roger Walmann har inget.

Är det kvitterat eller 2-0 till Bergh efter V75-1 på lördag?

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »