Face the Freak ska upprepa det hans storebror Revenue gjorde för sex år sedan: att vinna Svensk Uppfödningslöpning, Sveriges enda klassiska tvååringslopp.
Var det tänkt.
Men då måste Face the Freak, som i somras startade i världens största tvååringslopp Peter Haughton Memorial i USA, bli bättre till finalen.
Mot B.T.Victor hade han nämligen ingen chans.
- Vi förlorade på speed. Men Face the Freak kommer att vara mycket bättre i finalen, det lovar jag, sa Face the Freaks tränare och kusk Lutfi Kolgjini, som inte var inblandad i incidenten som gjorde att Face the Freak fick segern.
- Jag lider med kretsen bakom B.T.Victor, sa Kolgjini.
Måldomarna väntade länge med att kungöra resultatet. Situationen de kollade på inträffade 250 meter före mål då B.T.Victor tog sig ut i fritt spår.
Domarna fällde till slut. De ansåg att B.T.Victor och Erik Klossi stört Tornado Hornline och Börje BS Johansson, som nu fick andraplatsen och en finalplats i Uppfödningslöpningen.
Med till final gick också Joakim Lövgrens Uni Håleryd, som kördes av Erik Adielsson.
Totalt körs fyra försök till Uppfödningslöpningen. På onsdagen avgörs ett på Solvalla och på torsdagen ett på vardera Bergsåker och Åby.
Johan Lindberg
