Daniel Redén jagar nya segrar

| 2004-10-26 09:27
STOCKHOLM

Förra veckan glömmer inte Daniel Redén i första taget.
Tre segrar på tre dagar är stort för en lärling.
På onsdag har Daniel nya chanser på V65.
Daniel Redén är het för dagen och vann tre segrar på Solvalla förra veckan. På onsdag kör han två intressanta hästar inom V65. Foto: Thomas Blomqvist.

Daniel Redén är het för dagen och vann tre segrar på Solvalla förra veckan. På onsdag kör han två intressanta hästar inom V65. Foto: Thomas Blomqvist.

Daniel Redén, 24, firade stora framgångar på Solvalla under veckan som gick.

Först tog han en dubbelseger under onsdagens tävlingar. Segerhästarna var Havannas Hanna och Alph Alpha, där den förstnämnde gav hela 69 gånger pengarna i vinnarodds.

Men någon större överraskning för Daniel var det inte.

- Nej, jag tyckte innan loppet att hon kunde vara en luring. Det är en häst som alltid kämpar och gör så gott hon kan, berättar Daniel Redén.

På fredagen följde sedan Daniel upp genom att vinna med Hercules Laser på Lunch-V5.

- Det var en riktigt härlig vecka. Jag tycker annars att det har gått trögt under året. Det har varit lite för mycket andraplatser i förhållandet till segrar, tycker han.

Redén har annars fina siffror att visa upp som lärling. Det har hittills blivit sju segrar och elva andraplatser, samt 532.650 kronor inkört. Förra året tog han totalt elva segrar och körde in 649.500 kronor.

- Vinner jag något lopp på onsdag så är jag ju nästan ikapp fjolårssiffrorna, säger han och skrattar.

Daniel fortsätter:

- Jag tycker annars att det är riktigt bra siffror. Och det är först nu på hösten som det har lossnat för mig. Jag tycker som sagt inte att det har gått bra tidigare i år.

Hjälper amatörer på kvällar och helger

24-åringen jobbar hos Stefan Melander och Catarina Lundström. Han är inne på sitt nionde år hos det framgångsrika tränarparet och trivs väldigt bra. Daniel har tidigare skött om stjärnhästar som Igor Brick, Lucky Po och Rydéns Randy.

- Lilla Rydéns Randy ligger mig varmast om hjärtat. Det fungerar annars väldigt bra att jobba åt "Cattis" och "Tarzan". Just nu har jag fyra äldre passhästar, där Puh Eme är bäst, och ytterligare några unghästar, berättar han.

Vid sidan om sitt dagliga arbete på högkvarteret utanför Enköping, hjälper Daniel några amatörer på lediga stunder. Två av dessa är segerhästarna från förra veckan, nämligen Alph Alpha (ägd och tränad på granngården) och Havannas Hanna.

- Jag hjälper till och kör fort med hästarna på kvällar och helger. På så vis kan jag prova mina "tränaridéer" och laborera lite grann, vilket självklart är tacksamt.

När blir du proffstränare?

- I framtiden så vill jag verkligen bli egen tränare, men just nu har jag inga sådana planer. Jag trivs bra som det är och speciellt när man kan få jobba lite extra med amatörhästar som Alph Alpha och Havannas Hanna, säger Daniel.

"Jäkligt fin i söndagsjobbet"

På onsdag är han i hetluften igen på Solvalla. Men att lova någon seger så här på förhand det vågar han inte.

- Njae, Alph Alpha (V65-3) är den som har den bästa chansen. Han kan vinna trots utgångsläget med spår tio.

I senaste starten fick Daniel ledningen tidigt med sin häst, och Alph Alpha gick undan till en överlägsen seger.

- Han vann med krafter kvar och kändes jäkligt fin i ett jobb som jag körde i söndags. Den här gången får jag köra till slut, men bakspåret gör inte så mycket då jag tycker att han nästan är bättre bakifrån. Det känns som att hästen är i toppform och visst kan han vinna om vi får rätt lopp. Täta starter är också ett plus för hans del.

Hyperladdad måndag lunch

När det gäller Havannas Hanna ligger dock Daniel lite lägre. Detta trots att det fyraåriga stoet kommer från skrällseger.

- Havannas Hanna (V65-5) har jag precis kört fort med (läs: måndag lunch). Hon känns hyperladdad men den här gången möter hon tuffare hästar och det blir nog svårt att vinna. Jag kommer att smyga med henne och hon kan nog tjäna en fin slant. Det är som jag sa tidigare en härlig liten häst med ett underbart löphuvud, säger Daniel Redén.

Förstaprisen i de båda loppen är 75.000 kronor respektive 100.000 kronor. Vid en eventuell seger kan alltså Redén vara ikapp sina fjolårssiffror. Eller rentav förbi.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »