Breeders' Crown-loppen utgör merparten av loppen i den V65-omgång som kryddas med jackpot. Med knappa två månader kvar av 2004 har Björn Goop vunnit 303 segrar och är på jakt efter Erik Adielssons allsvenska rekord, 331 segrar, satt förra året. Chansen finns för Goop junior, även om han själv inte gillar att diskutera antal segrar.
Nio av årets triumfer har Björn tagit med treårige Conny Nobell, som han äger tillsammans med Åby-kollegan Veijo Heiskanen och dennes sambo. Conny Nobell har bland annat vunnit Kriteriet samt en E3-final och tjänat 3,3 miljoner kronor.
Conny har varit fantastiskt bra, han har inte gjort ett enda dåligt lopp. Ändå finns det lite att göra med honom i fortsättningen. Han går med tung balans, även om han lättats lite successivt under året. Dessutom har jag bara ryckt bomullen ur öronen på honom en gång i år och det hade bra effekt, berättar Björn.
Stallets hästar möter varandra
Det har gått en månad sedan Conny Nobell vann Kriteriet. På söndag blir han stor favorit i V65-1, trots bakspår (tio). Finns det någon risk att tränaren och delägaren varit för snäll med träningsdosen inför denna start?
- Nej, han fick en paus efter Kriteriet, precis som han fått efter andra finaler tidigare under året. Sen har vi följt samma upplägg som tidigare. I jobben är han dessutom väldigt flegmatisk, springer och tittar på en massa olika saker. Ibland vill han se grinig ut och ibland vill han mopsa upp sig mot andra hästar. Men han känns bra, precis som vanligt.
En bra spik?
Av ren skrockfullhet - nej, säger han och har svårt att låta bli att skratta.
Stall Goop, som haft hästar med i alla unghästfinaler under året så här långt, har laddat rejält inför Rommes söndagstävlingar. Björn kommer att tillhöra favoriterna i
nästan alla V65-lopp. Han är dock inte alls nöjd med att stallets hästar inte finns utspridda i alla loppen, utan måste tampas med varandra.
- Det systemet gillar jag inte alls, hoppas det blir någon ändring på det i framtiden, säger han.
"Han exploderade nästan"
Så här kommenterar han sina uppsittningar och de hästar som kommer från stallet.
- 3 S.J.'s Camera (V65-1) gjorde ett grymt bra lopp senast. Han ville springa lite fortare än han kunde från start, han nästan exploderade, därav galoppen. Han har bra kapacitet och ses med finalchans.
- 5 Ågårds Theo (V65-1) inledde året bra men har haft problem med sjukdomar, får svårt att räcka till seger.
- 3 Skogans Joker (V65-2) var inte bra i de senaste starterna han gjorde och fick en paus. Har känts mycket bra i träning de sista veckorna men jag är rädd att han kommer att vara lite för laddad och galoppera från start. Det är svårt att ta det lugnt från början med honom eftersom han tar i väldigt mycket själv.
- 11 Trö Elden (V65-3) är ett trevligt kallblod. Vi får smyga med, men han är nog värd ett streck.
- 1 Bon Roc (V65-5) är inte så snabb från start, ska han försvara innerspåret är det nog tack vare solfjäderseffekten. Han var inte som bäst i
Kriteriet men känns uppåt i jobben.
- 10 Tresor Boko (V65-5) galopperade senast, det blev lite trångt. Gången innan var han riktigt bra vid seger och formen är minst lika bra nu.
- 11 Royal Snix (V65-6) är lite känslig när man måste ta i honom, som Olle var tvungen att göra senast, därav galoppen. Formen är annars bra men spåret
är inte så bra för honom.
