Prix de Cornulier är en klassiker i Frankrike och lockar med ett förstapris på närmare 3,2 miljoner kronor till vinnaren.
Att Scarlet Knight, som startar på V75 på lördag på Solvalla, nu är aktuell för världens största montélopp är säkert en överraskning för många.
Men i träning fungerar Hambletonian-vinnaren perfekt under sadel och jockey till Prix de Cornulier, som rids 23 januari på Vincennes utanför Paris, är redan utsedd.
Det är fransyskan Nathalie Henry som kommer att sköta tyglarna.
Passar för monté
Stefan Melander, sällan utan en räv bakom varje öra, svävar lite när han får frågan. Men berättar sedan.
- För att passa i monté måste man vara oerhört stark och Scarlet har ju världsrekord på lång distans. Att vi testar i Prix de Cornulier är inte alls omöjligt. Scarlet är mycket riden, hälsar Stefan Melander via sin mobil från Frankrike.
Har Nathalie Henry ridit honom?
- Tjejerna red en hel del i skogarna förra gången han var i Frankrike.
Lars-Ove Pettersson
