- Gentleman (lopp 7) hade en jobbig flygresa ner till Turin senast då han startade i Europaderbyt. Han blev lite uppspelt av den och han både åt och kanske framförallt drack dåligt. Han kunde därför inte prestera max i loppet och han visade också symtom på uttorkning efteråt.
- Glädjande nog så återhämtade han sig snabbt från detta efter hemkomsten och har också viast sig vara i perfekt skick vid veterinärundersökning. Han känns mycket fin i jobben igen och han kommer göra ett bra lopp i kväll.
- Det kommer också krävas eftersom han fått ett bakspår och motståndet blev mycket hårdare än vad jag kunde drömma om. Jag vet att vi har bästa hästen men det får inte strula för mycket från bakspåret han fått.
- Jag tror alltid på bra chans när Gentleman startar och han har som bekant en mycket fin kapacitet.
- Millennium Act (lopp 8) har gjort några hyggliga lopp för oss men hon ska nog kunna bättre än så också. Vi hoppas att hon får visa det i kväll och det är faktiskt stor skillnad på förutsättningarna nu när hon blivit nerstruken ett spår.
- Hon slipper starta ovanför doseringen och hon kan nog ta en bra placering som det ser ut nu om hon löper upp mot sin kapacitet. Det vore skönt om hon kunde få in lite nyttiga startpoäng så att jag kan matcha henne som jag vill framöver, avslutar Stefan.