Naglo trivdes inte
En travstjärna som hade det jobbigare var Naglo, som inte trivdes alls på underlaget i V65-5. 850 meter före mål rullade storfavoriten över i galopp och försvann ur loppet.
Det öppnade vägen för Noa Savoy, som övertog ledningen och sedan vann mycket enkelt.
- Jag såg tidigt att det inte flöt för Naglo och när han galopperade passade jag på att köra till. Annars var jag mest passagerare, sa kusken Per Lennartsson.
Det handlade mycket om lärlingar den här kvällen. Tre lopp, varav två inom V65-spelet, ingick i finalen av Travrondens guldklocka.
Johnny B fick revansch
När krutröken skingrats stod Johnny B Karlsson som slutsegrare efter sviten trea, etta och trea i de tre loppen. Och därmed fick han den klocka som han var så nära att få redan förra året. Då missade han trots en seger och andrapris sedan han kört galopp med en favorit i den tredje avdelningen.
- Det är en otrolig lättnad. Jag var så laddad före tävlingarna efter strulet i fjol, sa Johnny B Karlsson.
24-åringen fick dessutom ta emot ett stipendium på 15 000 kronor, som årets Nordinstipendiat. Onsdagskvällen hade namnet Nordin-dagen och på plats fanns många, med 87-årige Sören i spetsen, från den familj som betytt mest för svensk travsport genom åren.
400 spelare lyckades hitta alla sex vinnarna på V65 och belöningen blev 13 963 kronor vardera.
Lars-Ove Pettersson