- Vi inleder faktiskt dagens tävlande redan på eftermiddagen, berättar Stefan. Det är Eller som ska göra comeback och det blir mycket intressant att se var han står. Han startat i Bordeaux i ett montélopp och får den mycket lovande lärlingen Emile Fournigault i sadeln.
- På Solvalla inleder vi i lopp 2 med Hogwild. Han har passande förutsättnigar i kväll med passande distans, vettigt startspår och han är gynnad av att det är autostart.
- Han håller hygglig standard och att han ibland varvat prestationerna kan skyllas på halskrångel och han har som de flesta hästarna i stallet och visat en virusbild under en period.
- Jag tycker att han ska kunna duga bra i dagens omgivning och löser det sig bara hyggligt på vägen ska han kunna vara med i segerstriden.