Finska travfans intar Stockholm

| 2005-05-25 09:17
STOCKHOLM

Veckans V75-omgång i Finland flyttas från lördag till fredag.
Allt för att finska traventusiaster ska kunna åka till Stockholm och Elitloppsfesten.
Finska travfans intar Stockholm under Elitloppshelgen. Foto: Petri Johansson

Finska travfans intar Stockholm under Elitloppshelgen. Foto: Petri Johansson

Från Åbo bussas travpublik direkt efter den finska V75-omgången till svenskfärjan.

Från Helsingfors lägger en specialchartrad och fullbokad Silja Opera ut med 1100 personer ombord.

Totalt kommer ett par tusen finska travvänner kommer att korsa Östersjön på fredag med Solvalla som slutmål.

- Det är femte året vi har en egen färja, säger mannen bakom succékonceptet, Jari Juntunen.

Silja Opera kommer även att fungera som hotell i Stockholm för de finska gästerna.

- Ombord finns möjligheter att se fem tävlingsdagar på tre dagar. Varje hytt har egen tv och vi kommer att visa V75 från Åbo på fredagen, tävlingar från Seinäjoki och Solvalla på lördagen och från Uleåborg och Solvalla på söndagen, säger Jari Juntunen.

Final i finska mästerskapet i trav

Samtliga i Finlands kuskelit, med Esa Holopainen i spetsen, kommer att resa med travfärjan och de har lovat att bjuda på en show med sång och dans.

- Vi har även bokat in flera kända finska artister som kommer att underhålla på kvällarna, säger Jari Juntunen.

Finska mästerskapet att tippa trav kommer också att avgöras ombord. Sex experter återstår av 10 000 tävlande. Vem som blir finsk mästare avgörs i samband med V75-tävlingarna på Åbo på fredagen.

- Vi har olika aktiviteter hela helgen och bland annat har Solvallas sportchef Hans G Lindskog lovat att komma förbi på lördag kväll för att snacka om Elitloppet, säger Jari Juntunen, som även är stolt över att han har locket fem finska riksdagsmän med på travfesten.

13 finsktränade hästar startar på Solvalla i helgen. I Elitloppet heter det blåvita hoppet Classico Merett och i Elitkampen startar en vass finsk trio: Santeri Dahlia, Sipori och Saran Salama.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »