Tre J och en I

| 2005-06-22 09:59
Solvallas körs sin näst sista tävlingsdag innan banomläggning och Stefan startar fyra Menhammar-uppfödda hästar.
Förutom dessa så kvalar vi två treåringar och hela fem tvååringar ska ta sin första steg på tävlingsbanan när de ska genomföra sina premielopp.
Som Ni hör är det fortsatt full fart och Ni hänger på!
Stefan ser fram emot att få se de kommande stjärnorna "premieloppa".Foto: Annika Lindblom

Stefan ser fram emot att få se de kommande stjärnorna "premieloppa".

Foto: Annika Lindblom

- Förutom de nämnda hästarna så startar vi också i Frankrike Global Empire på eftermiddagen, berättar Stefan. Han startar på en bana som heter Reims om mer rapporter om det får Ni i morgondagens nyhetsbrev.

- Det blir spännande i kväll att se hur våra tvååringar uppför sig och det är lika roligt varje år att följa unghästarnas framsteg. Rolle davidsson och hans gäng gör ett oerhört gott arbete med den grundträning dom ger tvååringarna innan dom i slutet av sommaren ska upp i tävlingsavdelning. Det här är en mycket viktig del i hela tävlingsrörelsen och kan inte nog uppskattas.

Joker kan vara en trumf.Foto: Annika Lindblom

Joker kan vara en trumf.

Foto: Annika Lindblom

- Om vi går till dom hästar som startar i kväll så gör Joker debut i det första loppet. Det här är en mycket fin häst som jag verkligen tror har framtiden för sig. Det är en storväxt och ganska tung häst och han har varit lite småskör så här långt men nu tycker jag att han är färdig för tävlingsbanan.

- Han fick tyvärr ett tråkigt utgångsläge och som det ser ut är loppet ganska tufft också om man ser till motståndet. Vi får hoppas att det löser sig på ett bra sätt för honom och då tror jag nog att han kan dyka upp på en plats bland de tre första.

- Jag lovar Er att det här är verkligen en häst med rätt inställning.

- Vi fortsätter med Juan Carlos (lopp 4) som tyvärr lite oturligt galopperade bort sig senast. Han kom inte riktigt iväg ur volten som han skulle och Örjan chansade lite och körde på honom. Det hela slutade med att ahn slog ihop men det tillskriver vi orutinens konto.

- Han känns väldigt fin i jobben även efter det och det här tycker jag är en mycket fin häst. Han glänsade då han vann med sparade krafter i debuten och han kommer att bli riktigt bra med tiden tror jag.

- Som jag tror så har han ett "säkrare" utgångsläge idag och jag tror att han har så pass bra kapacitet att han vinner det här loppet från dödens om det krävs.

- Joined Forces (lopp 9) galopperade dubbelt i debuten. Den första galoppen kom i första sväng och där kan han vara lite osäker. Den andra galoppen berodde på att han blev ivrig när Örjan drog tussarna på honom och det ska vi inte ta så hårt på.

- Han visade annars överraskande bra fart tycker jag och han är lite på gång den här killen. Han har fått ett bra utgångsläge och skulle han sköta sig kan han nog nypa en plats bland dom tre.

- Itty Bitty (lopp 11) hade varit borta länge för bland annat lite hjärtbekymmer innan hon startade förra veckan. Hon gav då ett gott formbesked efter det att hon fått ett snällt lopp av Johnny och hon var inte tom i mål.

- Hon bör vara stärkt av det loppet men tyvärr så har hon fått ett läge som luktar vingelrisk lång väg. Vi hoppas på en bra prestation från hennes sida även i kväll men som sagt. idag har hon inget vinstläge,avslutar Stefan.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »