Landslagsstjärnor köper häst

| 2005-08-01 10:47
STOCKHOLM
Foppas stjärntravare Tsar d'Inverne har tvingats sluta tävla.
Nu kommer en ny kändishäst.
Landslagsstjärnorna Markus Allbäck och Tobias Linderoth har tillsammans med fotbollstränarna Hans Backe och Sören Åkeby köpt en tvååring.

Lyx Brodde heter hästen, som har den före detta elitloppsdeltagaren och derbysegraren Good as Gold som pappa. Hingsten ska tränas av Hans Adielsson.

- Det är en rätt fin häst, kanske lite under medel. Hasse och Sören har länge pratat om att köpa häst, och de ville ha en starthäst, säger Jägersrotränaren.

Lyx Brodde har gjort en start i livet - den gången blev det galopp.

Kan Lyx Brodde vara en ny stjärna?

- Det är alldeles för tidigt att säga något om det. Samtidigt har Good as Gold tidigare visat framgång som avelshingst, säger Hans Adielsson.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »