Generalen grävde guld

| 2005-08-08 09:00

STOCKHOLM
60 år gammal har Stig H Johansson blivit världsstjärnornas lånekusk.
I våras Scarlet Knight - nästa vecka General du Lupin.
Stefan Hultmans fransman vann Malmloppet i Skellefteå och fick direkt efteråt den sista platsen till Solvallas Jubileumspokal.

Örjan Kihlström, ordinarie kusk bakom General du Lupin, var sedan tidigare klar för Jubileumspokalen med Giant Diablo.

Vem är då bättre att använda om inte Stig H Johansson?

En av världens genom tiderna mest framgångsrika kuskar bakom en av världens genom tiderna mest framgångsrika hästar - 21-miljonersgränsen passerades i Skellefteå.

Stig H får sätta sig bakom en före detta virrpanna som sedan han kom till Sverige i våras har blivit lugnare och lugnare.

I Skellefteå var han hur cool som helst. Både före och under loppet.

- Ja, han är riktigt snäll nu, sa Örjan Kihlström.

Kihlström är själv coolare än de flesta.

Först fick han byta flygplan då det första var trasigt i Stockholm.

Väl på plats i Skellefteå svarade han trots det för två iskalla styrningar i de två största loppen.

Med General du Lupin överraskade han många med att inte köra fram mot täten. Istället satt han lugnt och stilla kvar i andra utvändigt bakom Malabar Circle Ås.

- Det gick lite sakta, men vi satt så bra till, sa Kihlström.

Malabar Circle Ås knäckte ledande Harlans Boogie 500 kvar och fick direkt General du Lupin på utsidan.

- Malabar Circle Ås såg fortfarande väldigt pigg ut i det läget, men 300 meter från mål förstod jag att vi skulle vinna, sa Kihlström.

Han förstod naturligtvis rätt. Utan att förta sig det minsta klev General du Lupin ifrån till en säker seger. Hans tredje på svensk mark.

Stig H kör

Direkt efter loppet satte Solvallas sportchef Hans G Lindskog igång jakten på en kusk till General du Lupin.

- Jag har pratat med både Stefan Hultman och Stig H Johansson. Det blir Stig H som kör General du Lupin, sa Lindskog.

Där stöter General du Lupin på det bästa motståndet som går att uppbringa i Norden: Steinlager, Gidde Palema, Giant Superman, Giant Diablo, Spring Ray, Face of Speed, Classico Merett, Mr Commissioner, General du Lupin spetsat med den italienske Cirdan.

Kihlströms seger nummer två togs med Wealthy i en riktigt bra silverdivision. Och Kihlström körde som bara Kihlström kan.

I sista sväng öppnades sesam och Wealthy hade inga större problem med att hålla undan för favoriten Red Chili Pirat.

Segertiden blev det nya banrekordet 1.12,8 över medeldistans.

- En riktigt bra tid. Det löste sig verkligen perfekt, sa Kihlström.

Larssons skräll

V75 gav till slut drygt 3,4 miljoner till fem vinnare.

Den stora anledningen till den utdelningen var Digger Drew med Fredrik B Larsson. 44-oddsaren bjöds på en perfekt resa av sin kusk och tackade för det med att spurta till en säker seger.

- Han är lite underskattad den här, sa Fredrik B Larsson.

Hemmatränaren Jens Eriksson var dagens gladaste segerkusk. Både höger- och vänsternäven knöts och viftades åt alla möjliga håll, när han passerade mållinjen som etta med Kismet F.H. i V75-2.

- Det här borde alla som håller på med det här få prova på, sa Jens Eriksson.

Ulf Ohlsson hade sju halvbra chanser och satte dit en av dem. Med Karlängs Elden lyckades han trots ett stängt tiondespår ta hand om ledningen i första sväng.

- Inte helt vanligt, men vi hade en snabb rygg att följa från start och sen löste det sig perfekt, sa Norrlands hetaste kusk.

Berghs samtal

Bergsåkerkollegan Robert Bergh är också het. När han hade värmt upp Conchita Kemp ringde han upp ägarna till hästen och.

-.sa åt dem att spela sin häst. Hon borde ha stått i 12-15 gånger pengarna, nu gav hon drygt nio. Det verkar som att de lydde, sa Bergh och skrattade.

Com Orion fick ett smörlopp av Bosse Eklöf och hade inga problem att avsluta bäst av alla och vinna V75-1.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »