Hårda Hilda närmar sig comeback

| 2005-08-10 17:13
STOCKHOLM
Karriären var hotad för stjärnstoet Hilda Zonett.
Efter en ultraljudsundersökning är läget ljusare.
- Chanserna är goda att hon kommer tillbaka till tävlingsbanan, säger tränaren Robert Bergh.
Hilda Zonett st

röks inför en start i gulddivisionen för drygt en månad sedan. En blödning i en sena i vänster framben satte stopp för den åttaåriga fuxan som tjänat drygt 15 miljoner kronor. Skadan hotade hennes fortsatta karriär, men nu är Robert Bergh optimistisk.

- Senan ser mycket bättre ut, och hon är varken öm eller halt längre. Problemen kom väldigt plötsligt, och det är bara att hoppas att de försvinner lika fort igen, säger han.

När det kan bli aktuellt med en comeback på travbanan för Hilda Zonett är fortfarande för tidigt att säga.

- Faran är inte över än. Vi ska börja skritta henne lugnt nu, och då gäller det att se till så att skadan fortsätter läka. Förhoppningen är att hon ska komma tillbaka och kunna tävla på samma höga nivå som tidigare, säger Robert Bergh.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »