Järvsöfaks förlorade

| 2005-08-15 08:49
Jan-Olov Persson tog på sig förlusten
STOCKHOLM

Järvsöfaks förlorade sensationellt den svensk/norska kallblodslandskampen i Östersund på fredagskvällen.
Över upploppet var han chanslös mot Bokli Eld som speedade sylvasst till en säker seger.
- Det var en riktig bortkörning av mig, sa Jan-Olov Persson.

Järvsöfaks har har vunnit den prestigefyllda landskampen de senaste sex åren. Och spelad till 10 för tio på totalisatorn handlade det på förhand egentligen bara om hur stor segermarginalen skulle bli.

Men alla hästar förlorar någon gång, brukar det heta.

Efter sju raka segrar fick "Faksen" den här gången sträcka vapen i jakten på förstaprisets 175.000 kronor.

Norske Bokli Eld besegrade kallblodsfenomenet och vann på tiden 1.23,6 över distansen 2140 meter med bilstart. Järvsöfaks blev tvåa och noterade tiondelen sämre.

Perfekt lopp för Bokli Eld

Men allt såg annars ut att gå enligt planerna för Jan-Olov Perssons stjärna. Efter lite körning den första biten (mot Moe Odin) tog Järvsöfaks ledningen in i den första kurvan. Ner i rygg på ledaren kröp Moe Odin och i tredje par invändigt satt Bokli Eld. Norrmannen galopperade efter 100 meter men ställde sig snabbt och tappade ingen position.

"Körde för sakta i ledningen"

Järvsöfaks öppnade första varvet på 1.24,0 och såg kanonfin ut framme i täten. Cirka fyrahundra meter från mål kom Bokli Eld ut i ett perfekt slagläge i andra par utvändigt, och vid upploppets början sattes attacken in. Och då gick det undan värre. I en virvlande finish kopplade Bokli Eld greppet på Järvsöfaks redan etthundra meter kvar, och segermarginalen skrevs till en säker längd i målgången.

- Jag körde för sakta i ledningen. Moe Odin satt i ryggen och där tänkte jag att han skulle få sitta kvar. Samtidigt hade jag stallkamraten Hallsta Lotus utvändigt och därför tog jag upp runt sista kurvan, sa Jan-Olov Persson.

- Bokli Eld kom väldigt snabbt över upploppet och "Faksen" hann helt enkelt inte svara honom. Min häst kändes fin men det var en riktig bortkörning av mig, fortsatte han.

Desto gladare var norrmannen Lars Anvar Kolle:

- Jag kunde aldrig drömma om att vi skulle slå Järvsöfaks på förhand. Vi körde för ett andrapris men hästen var mycket bra idag och vi fick ett helt perfekt lopp, sa segerkusken Lars Anvar Kolle.

Tredjeplatsen togs av Moe Odin.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »