Tomas Kårvall flyttade "hem" till Sundsvall 1996 efter att ha varit Solvalla-tränare. Men efter nio år vänder han återigen söderut. Kårvall kommer att hjälpa till med unghästträningen hos Staffan Svensson på Julmyra gård i Heby.
- Jag och tre killar till ska träna de 16 ettåringarna som Staffan Svensson köpte från Erikssund. Det ska bli spännande att få jobba med så välstammade hästar, säger Tomas Kårvall.
- Jag fick ett bra erbjudande ekonomiskt från Staffan och det var inte mycket att tveka på. Men jag kommer även att ta med mig fyra hästar ner och fortsätta vara egen tränare. Det här handlar mer om att Staffan kommer att nyttja mina tjänster, fortsätter han.
Tomas Kårvall har just nu tolv hästar i träning och är i färd med att sälja sin gård utanför Sundsvall. Vilken bana som han kommer att ha sin tränarlicens på i fortsättningen är oklart i dagsläget.
Bland framgångsrika hästar som Kårvall tränat märks Magic Zodiac, Bobo Zodiac, Col Mclaine, Mack Moose och Last Major.
Michael Carlsson
