- Det är naturligtvis jätteskönt att hästarna fungerade så bra som de gjorde, berättar Stefan. Om vi börjar med Intoxicated så var han jättefin igen och han visade ju också i starten innan i Eskilstunas Fyraåringstest vilken väg hans formkurva pekar.
- Han var dock ytterligare förbättrad nu och han kunde ta en enkel seger efter att ha tagit hand om ledningen. Han bara gled ifrån motståndet och han gick i mål med både tussar och gott om krafter kvar i mål.
- Örjan brukar inte vara någon man av stora ord men jag kan säga så pass mycket att han var riktigt, riktigt nöjd med Intoxicated. Han kommer att vara ytterligare förbättrad till finalen och det ser mycket intressant ut.
- Han fick ju också ett bra spår i finalen men hästen för övriga att slå är Conny Nobell. Som jag ser är det väl inte otroligt att Conny kommer att få ett tungt lopp utvändigt om ledaren i finalen och Intoxicated ett lopp i främre träffen med ryggar.
- Blir Conny släppt till ledningen blir denne naturligtvis svårslagen men med ett löpscenario som jag hoppas på kan mycket väl Intoxicated vinna Derbyt.
- Triton Sund gjorde sin första start i vår regi och han var helt enkelt lysande. Det här är verkligen en fin häst med mycket god kapacitet och ett underbart löphuvud.
- Örjan gav honom en "safety-start" som vi hade kommit överrens om eftersom Triton kan vara lite stressad från start. Triton slappnade av fint efter en bit och Örjan avancerade efter ett varv fram utvändigt om ledande Pampino.
- Väl där pressade Örjan upp farten 700 kvar och redan 450 kvar hade han avgjort loppet. Triton kunde vinna loppet på 1.14,6/2640 auto och det var med sparade krafter. Hade Örjan ansett att det var av intresse så är jag säker på att han matchat Derbyts löpningsrekord av Gazza Degato från i fjol på 1.14,1.
- Vi får hoppas att Triton inte stressar upp sig nu när han fått spår tre bakom bilens vingar och har fullt med hästar runt sig. Klarar han det momentet så ser jag Triton som en riktig joker i derbyfältet och han är helt klart en häst av den kalibern som kan vinna Derbyt, avslutar en mycket nöjd Stefan.