Andreas Bergfeldt död

| 2005-08-28 10:28
STOCKHOLM

Andreas Bergfeldt, ordförande i Solvallas lärlingsförening, är död.
Han avled under fredagen efter en längre tids sjukdom.
- Det är tragiskt men Andreas har det nog bättre nu än han har haft det på slutet, säger Per Lennartsson.
Andreas Bergfeldt var en duktig kusk och ordförande i Solvallas lärlingsförening. Han dog på fredagen efter att ha kämpat mot cancern under de senaste två åren. Foto: Petri Johansson.

Andreas Bergfeldt var en duktig kusk och ordförande i Solvallas lärlingsförening. Han dog på fredagen efter att ha kämpat mot cancern under de senaste två åren. Foto: Petri Johansson.

Andreas Bergfeldt blev endast 27 år gammal.

Han jobbade under flera år som försteman hos Per Lennartsson och var dessutom ordförande i Solvallas lärlingsförening.

För ett par år sedan drabbades Andreas av cancer, och på fredagen orkade inte kroppen mer. Han befann sig nere i Schweiz för en specialbehandling när det tillstötte komplikationer.

- Jag pratade med honom under torsdagskvällen och då hade han fått lunginflammation. Sedan blev han sämre och händelseförloppet gick snabbt, berättar Per Lennartsson.

Han fortsätter:

- Andreas har kämpat hårt med sjukdomen de senaste två åren. Det var på väg att bli bättre ett tag men sedan kom den tillbaka igen. Han var med mig i Örebro förra helgen och var verkligen tagen av sjukdomen, men ville ändå följa med på V75-tävlingarna.

- Det var en fantastiskt duktig kille och en kanonbra kompis. Det känns tomt att han är borta och det hela är väldigt tragiskt. Han kämpade hårt in i det sista men har det nog bättre nu än han har haft det på slutet, säger Lennartsson.

Andreas Bergfeldt var en framgångsrik kusk på travbanan och år 2003 vann han 15 travlopp.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »