Trio med chans

| 2005-08-31 13:55
Stall Hultman har tre hästar till start i kväll och det ser klart intressant ut.
V65-spelarna får dock klara sig utan hjälp från "det gröna stallets" hästar eftersom samtliga tre startar i ramloppen.
Det hela inleds med Japanese Beetle i lopp 1 för att sedan avslutas i lopp 8 och 11 med Juan Carlos och Alvena Lilleman.
Alvena Lilleman är en av tre med chans i kväll från stall Hultman.Foto: Annika Lindblom

Alvena Lilleman är en av tre med chans i kväll från stall Hultman.

Foto: Annika Lindblom

- Japanese Beetle galopperade i den absolut segerstriden sin debut. Det stod och vägde mellan honom och vinnaren när galoppen kom, berättar Stefan.

- Det är en häst som tagit lite tid på sig men han har kommit bra de senaste månaderna och jag tycker att han har ganska bra resurser i sig. Han har bra styrka i sig men han är inte helt stabil på benen än så länge.

- Han är också uppfräschad efter sin senaste start och sköter han sig tror jag att han är med i segerstriden.

- Juan Carlos är en typisk "Zootare" och dom tar i regel lite tid på sig innan dom är färdiga i sin utveckling. Han har dock haft en hel del otur vid de galopper han haft och det har funnits orsak till dessa missöden.

- Det är en härlig häst på alla sätt och vis, han kommer att bli riktigt bra med tiden. Nu ställs han mot ett tuffare motstånd än någonsin men jag tror att han är mogen uppgiften.

- En häst som First Tilly t.ex. ska vi ha respekt för men jag upplever det som Juan Carlos är under stadig utveckling och det blir mycket intressant att se honom i kväll.

- Vi avslutar kvällen med Alvena Lilleman i det sista loppet. Han blev lite överambitiös senast och blev lite muskeltrött, tappade skärpan i aktionen helt enkelt, därav galoppen. Han var dock inte tom i det läget och det är frågan om det inte var segern som rök där.

- Han har annars gjort det mycket bra och verkligen kommit fint de senaste månaderna. Idag kommer han att gå med ett öppet huvudlag för att få honom lite lugnare.

- Från ett perfekt utgångsläge så tycker jag att man ska se även honom som ett segerbud, avslutar Stefan.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »