På tisdagskvällen blev det klart med inköpet av treårige Cromwell (efter Credit Winner) med rekordet 1.10,2.
Hästen har gjort 19 starter varav nio vinster, fyra andraplatser och två tredjeplaceringar.
Han har tjänat 125.000 dollar och nya ägare är Forspro AB och Robert Bergh Travstall AB.
Efter Tsar d'Invernes skada bestämde sig Bergh och Forsberg för att leta upp en ny bra häst. Valet föll på denne amerikan som har ett mycket gott rykte.
Robert Bergh har sett hästen på video och det rör sig om en mycket speedig treåring som har körts på väntan i USA. Bergh gillar det han har sett och hur hästen ser ut.
Första starten i Roberg Berghs regi blir i USA, den 17 september, vilket är ett lopp med cirka 500.000 kronor till vinnaren. Bergh kommer inte att köra hästen själv utan det kommer någon av toppkuskarna i USA att göra. Efter det loppet tas hästen hem till Sverige och därefter är det mycket möjligt att han startar i Orsi Mangelli i Milano, europas mest penningstarka treåringslopp.
Peter Forsberg har tidigare haft fina framgångar med sina travhästar. Förutom Tsar d'Inverne har han även ägt Orbit Air, och på tisdagskvällen segrade Roi d'Inverne (lillebror till "Tsaren") i ett lopp på Gävle-travet.
Michael Carlsson
