Sir Henry på bättringsvägen

| 2005-09-12 17:04
STOCKHOLM

I lördags ströks plötsligt betrodde Sir Henry kort före start på V75.
Orsaken var kolik och läget var ett tag kritiskt.
- Det finns ju hästar som dör av kolik, säger tränaren Göran E Johansson.

Precis när Färjestadstränaren Göran E Johansson skulle köra in på banan för start i silverdivisionen på Åby, föll hans häst, Sir Henry, ihop på stallbacken och började svettas kraftigt. Efter undersökning på ATG-kliniken konstaterades kolik.

- Hästen drabbades av förstoppning och enorma magsmärtor och behandlades med dropp, säger Göran E Johansson.

Hur orolig var du?

- Självklart kändes det bedrövligt då. Även om de flesta hästar hämtar sig rätt snabbt, finns det ju de som dör av kolik.

Hur mår Sir Henry i dag?

- Han känns jättepigg igen här hemma på gården, så det ser ljust ut. Om allt går som det ska är målet att starta i V75 på Färjestad om 14 dagar.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »