Det är storsatsande norrmannen Jan Börre Höibye, stall Deseks, som äger Self Possesion och som nu flyttar hästen från USA till Åke Svanstedt.
Self Possesion, en hingst efter Self Possessed och Judy Garland, har tränats av Jimmy Takter i USA och förväntningarna på att tillhöra kulltoppen har varit höga.
Men snackhästen kom aldrig tillstart som tvååring och som treåring har det endast blivit en seger på sju starter.
- Hästen galopperade senast och efteråt upptäckte man att han hade en lös benbit i vänster framknä, berättar Jan Börre Höibye.
Deläger Ken Warkentin
Nu väntar operation och sedan full satsning mot svenska fyraåringslopp nästa år.
- Givetvis finns både Kungapokalen och Sprintermästaren i tankarna, säger Jan Börre Höibye.
Den förre aktiemäklaren Jan Börre Höibye har satsat stort på travsporten de senaste åren. I dag äger eller deläger han drygt 25 tävlingshästar i USA, Norge och Sverige. Den mest kände för dagen är Ken Warkentin, som var favorit inför Hambletonian men snöpligt missade finalen. Treåringen har vunnit tolv av 18 lopp i karriären och tjänat 790 000 dollar.
- Jag äger tolv procent i Ken Warkentin, berättar Jan Börre Höibye.
Får vi se Ken Warkentin tävla i Europa?
- Nej, han kommer att gå till avel nästa år. Men om det bli i USA eller Sverige vet jag inte i dag.
Norrmannen har även ägarintresse i tolv fölston och fyra avelshingstar: Pine Chip, Victor Victor, Victory Abroad och Chipmate. Han äger även pensionerade Elitloppsvinnaren Meadow Road.
Du har verkligen storsatsat på travet.
- Jag sålde min mäklarfirma i slutet av 1999. Det gjorde att jag kunde göra den här satsningen, förklarar Oslo-killen.
Åke Svanstedt blir alltså den som får ansvaret för auktionsdyringen Self Possesion. Sedan tidigare har Jan Börre Höibye tre hästar, Tiffany Hornline, Spoon Hornline och Stand Strong, hos Axevallatränaren. Den framgångsrike hästägaren har även en häst i träning hos Lutfi Kolgjini, Enjoy My Face.
Lars-Ove Pettersson
