Lopp 6 på Mantorp på måndag är första steget tillbaka mot världseliten för Opal Viking. En knäskada har hållit femåringen borta i nästan sex månader. Senaste starten var på just Mantorp i början av april då han förlorade som storfavorit. Nu släpper Nils Enqvist åter loss sitt fartvidunder.
- Vi har medvetet tagit det försiktigt och inte stressat, men nu tycker jag att Opal Viking har varit riktigt bra i en månads tid.
Hur långt har han kvar till toppformen?
- Det lär ta lite tid innan han når sin absoluta topp som han hade förra året. Samtidigt tror jag att han är minst lika bra eller bättre än vad han var i årsdebuten på Färjestad, säger Nils Enqvist.
Målet för Opal Viking är en längre vistelse i Frankrike under vintern. Innan dess är planen att starta hästen 5-6 gånger på hemmaplan.
- Vi får hoppas det går bra nu i debuten. Sedan är tanken att peppa upp honom lite inför avresan till Frankrike. Han är ju uppe i gulddivisionen här hemma nu, så det är svårt att hitta bra lopp.
Pär Andersson
