Giant Superman mot Milano

| 2005-09-21 09:16
STOCKHOLM

Elitloppstvåan Giant Superman startar på Hagmyren på söndag.
Sedan väntar nya storlopp.
- Vi har planer på att starta i Nationernas Pris i Milano, säger tränaren Fredrik B Larsson.
Giant Superman och Fredrik B Larsson startar på Hagmyren på söndag. Sedan väntar förhoppningsvis Nationernas Pris i november. Foto: Thomas Blomqvist.

Giant Superman och Fredrik B Larsson startar på Hagmyren på söndag. Sedan väntar förhoppningsvis Nationernas Pris i november. Foto: Thomas Blomqvist.

Efter succén i Elitloppet i våras har det varit motigt för Giant Superman. Först skadades han i Jämtlands Stora Pris, sedan blev han påkörd i Hugo Åbergs, galopp följde i Solvallas Jubileumspokal och senast i Sundsvall Open Trot tröttnade hästen tidigt och slutade oplacerad. Sedan dess har Fredrik B Larssons stora stjärna fått vila.

- Han har haft en liten svacka och inte varit helt frisk, men nu känns han uppåt igen.

Loppet på Hagmyren på söndag körs över 2140 meter, där Giant Superman står med 20 meters tillägg. Där ställs han mot enkelt motstånd, tuffare kan det bli längre fram.

- Om han känns bra på söndag siktar vi på att ge honom ett par lopp till i höst. Vi har bland annat planer på att starta i Nationernas Pris i Milano. Däremot är det inte aktuellt med start i guldfinalen på Solvalla, säger Fredrik B Larsson.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »