För V64-spelarna grundade Greison miljonutdelning på annandagen.
På förhand skulle Dubbelcupens final bli en match mellan startvoltens formhäst Uxbjärs Trull (Sören Eriksson) och favoriten Snärtblixten (Peter Buhlér), som stod med 20 meters tillägg. Men spetsande Uxbjärs Trull fick stenhårt tryck i ledningen av Villrigel (Micael Melander), som så småningom forcerade sig till tät.
Dessa två hästar lade sitt krut redan innan upploppet, och med 600 meter kvar talade mycket för färske V75-vinnaren Snärtblixten och Peter Buhlér. Det såg faktiskt ut som att ekipaget var redo att svepa fältet. Men i en trång situation 600 meter från mål krokade Snärtblixten ihop med konkurrenten Vernex, och favoriten tappade både travet och segern.
Greison, som suttit allra sist i fältet varvet kvar, hade nu den bästa farten över upplopet.
Jag råkade ut för en liknande incident som Buhlér men det var inte lika allvarligt, upplyste segerkusken Roger N Jonsson i vinnarcirkeln, och antydde ett lopp som körts utan några större marginaler. Sjuårige Greison, tränad av Årjängamatören Jerry Nilsson, hade nästan 800 000 kronor på kontot innan den här segern och fick nu en hundring till.
Nästan tre miljoner till Löddeköpinge
Övriga lopp denna Solvalla-omgång var lika luriga som kallblodens Dubbelcup.
Favoriten Freezing (Erik Adielsson) gjorde det bra från tillägg i den första avdelningen, men drog fram Svante Båth-tränade Mr Earl som Torbjörn Jansson lyfte in till snygg seger.
Tyskfödde amatörhästen Eck Riniland kom smärtfritt till ledningen med Jörgen Sjunnesson i V64:ans tredje avdelning. När betrodda kämparna Tabore och Herrier galopperade bort sig fanns det konstigt nog ingen som kunde hota, och knappa 18-oddsaren Eck Rinilands seger såg förvånansvärt enkel ut.
Erik Lindegren flög till ledningen med favoriten O.F. Dynamite i den fjärde avdelningen. O.F. Dynamite höll ett jämnt, hårt tempo (11,5 de första 500 meterna och 15,5 vid varvning) och på detta sätt bjöds Göran Lång-tränade Dante Ö och Torbjörn Jansson in i matchen på allvar. Dante Ö var sedan överlägsen på upploppet - Torbjörn måttade in sex längder till tvåan Eli Sea.
Tommy Hanné har en fin fyraåring i Hale Bopp. Hale Bopp fick göra grovjobbet från 20 meters tillägg i avdelning 5, och hade så när skrapat ihop till segern. Men Jim Frick tassade med i rygg med sin I Got Rythm hela vägen, och denne tackade för sin vilosamma resa genom att vinna.
Inte heller favoriten i den sista V64-avdelningen, Shido, kunde göra någon glad. Claes Svensson tappade den utlovade ledningen till Foreign Currency (Örjan Kihlström). Och på upploppet var det Atas Rock och Stig H Johansson som var starkast efter en resa i fjärdepar utvändigt, och efter en stenhård slutstrid mot Mack The Champ och Fredrik B Larsson.
Det var opassande tempo för Atas Rock, men han gick bra ute i spåren berömde Stig H och syftade på det långsamma inledningsvarvet (18,5).
Utdelningen på sex rätt på V64 blev drygt 2,6 miljoner kronor. Ett enkronassystem, inlämnat i Löddeköpinge, hade hittat rätt, och belönades med totalt 2 819 183 kronor Men även tre femtioöressystem, som alltså fick nöja sig med ungefär hälften av den summan, var korrekta. Två av dessa var inlämnade på Solvalla, och ett i Johanneshov.
Robert Okpu
