Oturen var framme när Stefan Olsson skodde en unghäst på sin gård utanför Enköping. Plötsligt blev Solvalla-tränaren sparkad och det träffade väldigt illa.
Hustrun Weronica Olsson berättar:
- Han fördes med ambulans till sjukhuset med svåra smärtor. Röntgen visade att det rör sig om en fraktur i bäckenet men vi vet inte hur allvarlig den är.
- Läkarna ska under torsdagen ta ställning till om han ska opereras eller ej. I annat fall kommer skadan att fixeras med en korsett och Stefan lär inte kunna köra lopp på ett bra tag framöver. Hur lång tid det tar är svårt att säga innan läkarna har gjort en bedömning av frakturen, säger hon.
På lördag skulle Stefan Olsson har kört sin egentränade Colour Isak på V75. Han ersätts nu av Tommy Hanné.
Michael Carlsson
