De båda travgiganterna har mött varandra sex gånger på tävlingsbanan. Ställningen i inbördes möten är 3 - 3, men sedan två månader tillbaka bor de i samma stall hos Stig H Johansson. Nyförvärvet Etain Royal behandlades i sina båda framkotor efter Nationernas Pris i Italien. Därefter fick han några veckors vila och sedan har hästen tränat kontinuerligt. Stig H Johansson körde nyligen ett lite tuffare jobb med Etain Royal som travade 1.24 över 2 000 meter i snöstorm och kraftig kyla. Banunderlaget var svårbemästrat men Etain Royal fungerade ändå fint i aktionen.
Han tog några skutt men kändes fin. Det är meningen att han ska starta inom en snar framtid. Men exakt när har jag inte bestämt, säger Stig H.
Etain Royal har - precis som många andra av stallets hästar tränat i backe. Det är något även Victory Tilly ska ägna sig åt under större delen av vintern. För hans del inleddes denna vinterträning fredagen 4 januari. Stig H körde första jobbet och Victory Tilly fick trava sex intervaller i tvåminuters tempo i den 400 meter långa uppförsbacken.
Han känns normal och verkar tycka det är kul att springa i backen. Men det gör alla hästar, menar Stig H.
Efter segern i Nationernas Pris drabbades Victory Tilly av en rejäl förkylning vid hemkomsten. Hästen fick en semester med vila i hagen och sedan har han fått motionskörning av sin skötare Malin Gustafsson.
Victory Tilly kommer nu att få träna måndag, onsdag och fredag i backen under ett par månader. Därefter vidtar sedvanliga snabbjobb på rak- och rundbanan, och om allt går enligt planerna räknar Stig H med årsdebut i början av april.
