I Guldklappen, V75-3, förvandlades Åby till "Vilda Västern". Noa Savoy, Flying Herkules, Born At Last, Kahili och Lill Adolf var alla med i ett hetsigt positionskrig. Med där bakom smög en debutant i gulddivisionen som haft en framgångsrik höst - Lukas Lupin.
- Jag såg direkt att jag inte skulle kunna vara med och köra om ledningen så då bestämde jag mig för att krypa ned och chansa på innerspår. Det blev ju ett händelserikt lopp som måste ha varit roligt för publiken att titta på, sa kusken Björn Goop.
In på upploppet började ledande Born At Last se stum ut, storfavoriten Flying Herkules satt fast medan Noa Savoy var dålig. Lukas Lupin kopplade tidigt greppet och fick sedan se enda hotet, Harlans Boogie, närma sig bakifrån.
- Jag kände 100 meter från mål att vi hade grepp, men jag såg Harlans Boogie bakom mig och dessutom vet jag att Flying Herkules är riktigt speedig. Så jag var inte så kaxig sista biten, sa Björn Goop.
Lukas Lupin höll undan och tog därmed sin sjunde seger för året. Tränaren Kari Lähdekorpi, som längtat länge efter en riktig V75-framgång, var i Portugal och spelade golf och missade triumfen. För Björn Goop blev det ett kärt återseende med Lukas Lupin, som han inte hade kört på över tre år.
- Det är en riktig hedershäst som inte alltid haft det så lätt, sa segerkusken.
