Prix de Grasse i Cagnes-sur-Mer med drygt 230 000 kronor i förstapris är loppet som Kahili ska försöka vinna. Sexåringen står perfekt inne och klarar sig precis undan tillägg på 20 meter. Urstarke Kahili galopperade bort sig på Vincennes för knappt en månad sedan. Nu jagar Stefan Persson revansch.
- Vi blev bortlottade då med spår ett, men annars kändes Kahili riktigt bra. Jag tror faktiskt aldrig att jag har känt honom bättre, säger han.
Att Erik Adielsson får förtroendet bakom Kahili på tisdag har en enkel förklaring.
- Jag hade tänkt köra själv men så stämde det dåligt med flyg och jag hade tvingats vara borta i tre hela dagar. Då tyckte jag att det var bättre att sätta upp Erik.
Kahili står på en gård i Normandie under tiden i Frankrike och ska enligt planerna göra ett par starter till innan han tas hem till Halmstad igen.
- Han startar sällan mer än en gång i månaden, och behöver därför inte någon längre vila.
- Banan i Cagnes-sur-Mer bör passa honom bra eftersom det är ett långt upplopp och Kahili är som bäst på raksträckorna. Jag hoppas på seger, säger Stefan Persson.
Pär Andersson
