- Till att börja med hoppas att några av Er hade nytta av mitt drag på Generalen i lördags, säger Stefan. Det känns alltid bra när man gjort en analys av ett travlopp och det stämmer. När det sedan är en av stallets hästar som är vinnaren känns det naturligtvis extra bra.
- Johnny åker alltså på nytt mot Gävle och han börjar dagen i det sjätte loppet med Jeune Fille. Det här är en fin märr som hade en skaplig treårssäsong då hon bl.a. var trea i korta E3-finalen.
- Hon har tränat på rejält här hemma inför sin årsdebut men vi har fått välja en lite billigare omgivning åt henne nu eftersom hon har dåligt med startpoäng. Hon ska nog kunna bättra på poängskörden i kväll och trots hon har ett spår långt ut på vingen så tror jag inte att det är uteslutet att hon kan nå till ledningen.
- Dels så blir hon säkert favorit i loppet och dom flesta av motståndarna är nog nöjda med hennes rygg. Hon är kvick ut och när hon som i kväll utrustas med ett helstängt huvudlag, ja då kan hon öppna riktigt bra. Kostar inte spetsstriden för mycket så tror jag att hon ska ha en vettig vinstchans i kväll.