Sjunnesson hoppas på slumpen

| 2006-02-10 16:58
STOCKHOLM

V75-torkan byttes mot fyrfaldigt segerjubel i slutet av 2005.
På Åby jagar Jörgen Sjunnesson årets första rikstotoseger.
- Det är mycket slumpen som styr. Helt plötsligt snubblar man över några hyggliga hästar som kan vinna på V75, säger han.
Efter en passiv styrning med en storfavorit på V75 i januari blev Jörgen Sjunnesson hårt kritiserad. Nu ger han sin syn på saken. Foto: Lars Jakobsson.

Efter en passiv styrning med en storfavorit på V75 i januari blev Jörgen Sjunnesson hårt kritiserad. Nu ger han sin syn på saken. Foto: Lars Jakobsson.

Undantaget en seger i ett rikstotoförsök på Solvalla i april, så dröjde det 330 dagar innan Jörgen Sjunnesson vann sitt första V75-lopp under 2005. En mardrömslik svit, särskilt för en catchdriver som har ett extra behov av att synas. Men när väl årets första V75-seger kom, med Mike Daro i slutet av november, var det som om något hände. Plötsligt stämde allt. Innan nyårsklockorna ringde hade Jörgen Sjunnesson hunnit med ytterligare tre vinster på V75.

- Jag spurtade ursinnigt på slutet. Självklart vill man alltid bli bättre och vinna fler lopp på V75, men man ska vara medveten om konkurrensen och att det är jäkligt tufft att lyckas där.

Hur viktigt är det för dig med V75-framgångar?

- Det är jätteviktigt. Samtidigt fungerar det inte så att jag går in extra mycket för att vinna på V75, utan främst vill jag köra så mycket som möjligt och så många bra hästar som möjligt. Det handlar om tillgång och efterfrågan och att rätta in sig som kusk efter det.

Sågad för passiv styrning

Egentligen händer det inte särskilt ofta att travkuskar får kritik för sina styrningar. Det mesta snacket sker inför loppen i stället för efter. Och de gånger då en kusk verkligen blir kritiserad slutar det lätt med mediebojkott och sura miner. Den 7 januari var det Jörgen Sjunnessons tur att sågas av Nybrink, Nilsson & co. Hans häst, Information Center, var klar favorit på V75 men slutade sexa efter en sen lucka. Passiv kuskinsats sa experterna, Sjunnesson själv har en annan åsikt.

- Jag fick mycket kritik för att jag inte attackerade i tid, men min bedömning var att det inte var rätt att gå redan 1100 kvar. Det är en häst som behöver vilsamma lopp, säger han.

Tycker du att kritiken var orättvis?

- Om du inte vill ha kritik som kusk finns det inget lättare än att dra i högertömmen och styra ut i tredjespår. Det kan vem som helst göra och sedan säga att det var hästen som inte räckte till om det går dåligt. Jag vill inte köra tio hästar på rad och vrida på bara för att slippa kritik. Då tycker inte jag att man har sett till hästens bästa möjliga förutsättningar.

"Mycket snack och lite verkstad"

På lördag kör Jörgen Sjunnesson fyra hästar på V75 i jakten på årets första rikstotoseger. En häst som det varnas för på många håll är Ynot Boy i V75-4.

- Honom viskas det om hela tiden, men jag tycker än så länge att det har varit mycket snack och lite verkstad. Trots allt är det ändå bara resultaten som räknas. Det är en häst med hygglig kapacitet för klassen men som gärna krånglar till det, säger Jörgen.

- Senast svarade Ynot Boy för en imponerande upphämtning, men sådana prestationer ser ofta bättre ut än vad de är. Har han tagit det loppet rätt bör han vara 20 meter bättre på lördag. Annars kan han lika gärna ha gått bakåt.

Är Ynot Boy ändå din bästa vinstchans?

- Ja, det tycker jag. Han är den av mina hästar som kan göra något själv i loppen, vilket oftast är nödvändigt på V75. Jag får försöka utnyttja hans styrka och köra tidigt.

Hur ser du på dina övriga V75-chanser?

- Email Launcher (V75-1) överraskade verkligen under slutet av 2005 då han spottade upp sig. Han är väldigt gynnad av spår ett i stället för två, och om han någonsin ska vinna V75 är det från ett sådant här smygläge. Jag tror ändå att han är lite för kort i rocken. Kahlua Knick (V75-2) gör det bra varje gång men har svårt att räcka till vinst. Hon går som bäst på rulle och jag hoppas på en plats bland de tre. Brave Princess (V75-5) har jag ingen bra koll på eftersom jag aldrig har kört henne. Vad jag har förstått så ska hon i alla fall ha hygglig form.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »