Scarlet Knight skadad igen

| 2006-03-10 15:22
STOCKHOLM

Det blir ingen start för Scarlet Knight i Cagnes-sur-Mer på söndag.
Nu kan karriären vara över - än en gång.
- Scarlet blev riktigt halt i sista jobbet och det ser inte så himla bra ut för stunden, säger Stefan Melander.

Storloppet Grand Criterium Vitesse var tänkt att bli Scarlet Knights återkomst. I stället blir det inte ens hans avsked. Under det sista träningsjobbet på stranden i Normandie blev stjärnhästen halt och nu är framtiden återigen oviss.

- Det mest troliga är att han får åka hem och bli avelshingst på heltid. Jag trodde inte att skadan var så farlig men det visade sig vara illa, säger Stefan Melander.

Även "Tarzans" andra topphäst, Gigant Neo, är skadad.

- Det är inte så bra med "Giganten" och han är fortfarande halt. I nuläget jobbar han som avelshingst i Italien, sedan får han gå hem och så får vi se om han är haltfri då innan vi bestämmer något om framtiden.

Enda svenska deltagaren i Grand Criterium Vitesse blir nu Sävaflickan, som tränas av Urban Eriksson och körs av Nicolas Roussel. Favorit till förstapriset på drygt 800 000 kronor är Kazire de Guez med Jean Michel Bazire.

Pär Andersson

Startlista Grand Criterium Vitesse, 1609 meter auto:

1. Jasoda - Geert Lannoo

2. Echo´dei Veltri - Enrico Bellei

3. Java Darche - Philippe Lambert

4. Lets Go - Pietro Gubellini

5. Kazire de Guez - Jean Michel Bazire

6. Lazio du Bourg - Joël van Eeckhaute

7. Freiherr As - Arnold J Mollema

8. Pegasus Boko - Roberto Andreghetti

9. Kool du Caux - Jos Verbeeck

10. Simb Illusion - M. Esper

11. Jordan du Bezirais - Eric Audebert

12. Ludo de Castelle - Y. A. Briand

13. Sävaflickan - Nicolas Roussel

14. Likable River - Wilhelm Paal

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »