Det var aldrig tänkt att bli någon match. Det blev ingen match. Gidde Palema årsdebuterade genom att enkelt blåsa till ledningen och sedan stanna där resten av loppet. Efter ett inledningsvarv på långsamma 1.18,5, drog Åke Svanstedt själv upp farten på den sista bortre långsidan. I mål var Gidde Palema många längder före tvåan Freelander.
- Han kändes bra, men i och med att han hade brist på jobb och att banan inte var något vidare, så körde jag inte lika fort som jag hade tänkt mig, sa Åke, som själv tyckte att det var ett säkert vårtecken att Gidde Palema var tillbaka på tävlingsbanan.
- Det märktes att han var tävlingssugen igen. Självklart känns det speciellt i hjärtat när Gidde startar, och det ska bli spännande att se honom den här säsongen.
Segertiden blev 1.17,0 och nästa start för Gidde Palema blir troligtvis i Olympiatravsuttagningen på Jägersro den 8 april.
Pär Andersson
Åsa Elmroth
