Det var i uppvärmningen inför en tävlingskväll på Bergsåker som händelsen inträffade. Inför TV-kameror filmades hela förloppet när Björklund sparkade och piskade sin häst. Bergsåker dömde direkt Björklund till tre månaders körförbud.
Svenska Travsportens Centralförbund (STC) skärpte sedan straffet. De drog in 36-åringens körlicens med omedelbar verkan. De ansåg att han skadat travsportens anseende, samt genom sitt agerande åsidosatt djurskyddsbestämmelserna. Tidigast år 2008 kan han inkomma med ansökan om en ny licens.
"De skulle knäppa mig"
Nu har nästa bakslag kommit.
Under onsdagen mottog Mikael H Björklund ett dödshot.
För tidningen Dagbladet berättar en skakad Björklund om händelsen:
- Det kom ett brev till Bergsåkerstravet som var postat till mig personligen. När jag öppnade det så var det ett mordhot mot mig.
- De hade skrivit att jag inte skulle bry mig om att få tillbaka min licens för de skulle knäppa mig innan dess. Sedan skulle de skratta åt mig när jag låg i mitt eget blod. De skrev också att de skulle dra in mina anhöriga.
"Känns mycket obehagligt"
Mikael Björklund är bedrövad och förbannad över mordhotet. Han har nu polisanmält händelsen och hoppas att det ska ge resultat.
- Polisen ville inte ta i brevet på grund av fingeravtryck och sånt. Jag fick läsa upp brevet istället. Sedan lämnade jag över det till dem. Det var ett handskrivet brev som var stämplat i Göteborg. Det känns mycket obehagligt, säger Mikael Björklund till Dagbladet.
Han är anställd av Bergsåkerstränaren Lars Wikström och har kört knappt 900 lopp genom åren och tagit 46 segrar.
Mikael Björklund har via sin advokat överklagat domen från STC.
- Det här är en skitgrej egentligen. Det blåstes upp så otroligt och folk började prata om misshandel och allting sånt, säger han.
- Visst, jag försvarar inte det som har hände men det har ändå gått till överdrift.
Michael Carlsson
