Bellman Töll på gång igen

| 2006-03-27 10:01
STOCKHOLM

Fjolårets vinnare av "Lilla Elitloppet" är på gång igen.
I fredags var Bellman Töll inne på Bergsåker för en test.
- Han kändes jättefin på 1.17 över 1600 meter. Årsdebuten blir i Gävle den 4 april, berättar Ulf Ohlsson.
Fjolårets vinnare av "Lilla Elitloppet" är på gång igen. I fredags var Bellman Töll inne på Bergsåker för en test. - Han kändes jättefin på 1.17 över 1600 meter. Årsdebuten blir i Gävle den 4 april, berättar Ulf Ohlsson. Foto: Thomas Blomqvist.

Fjolårets vinnare av "Lilla Elitloppet" är på gång igen. I fredags var Bellman Töll inne på Bergsåker för en test. - Han kändes jättefin på 1.17 över 1600 meter. Årsdebuten blir i Gävle den 4 april, berättar Ulf Ohlsson. Foto: Thomas Blomqvist.

Bellman Töll hade ett succéår i fjol med elva segrar och 1,8 miljoner kronor intjänat. Tillsammans med sin tränare Ulf Ohlsson vann han såväl försök som final i Sweden Cup, även kallat "Lilla Elitloppet".

Den femfaldige miljonären har inte startat sedan den 1 december förra året. Vinterträningen har gått planenligt och nu är det snart dags för årsdebut.

- Han har tränat fint hemma på gården och det har inte varit några bekymmer alls. Förutom att hästen fick en hovböld i måndags, men han var haltfri efter några dagar och kunde ändå gå det här snabbjobbet i fredags, säger Ulf Ohlsson.

- Han tränade ensam strax under 1.17 med en avslutning på 1.14 sista 500 metrarna. Det var förstås en barnlek för hästen och jag var helt nöjd med hans uppförande. Nu siktar vi in oss på årsdebuten i Gävle den 4 april.

Hur blir matchningen därefter? Är det aktuellt med Olympiatravet?

- Nej, det är det inte. Är hästen fräsch och fin efter Gävle-starten blir det nog V75 i Romme den 15 april.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »