För snart ett år sedan slutade Giant Superman tvåa i Elitloppet. Sedan har det blivit en seger i Sverige medan det franska vintermeetinget som bäst gav en fjärdeplats.
- Han höll fin form efter Elitloppet men det strulade mycket i loppen här hemma. I Frankrike räckte han helt enkelt inte till, säger Fredrik B Larsson.
- Det finns ingen anledning att blicka bakåt. Jag ser framåt och hoppas att han löper upp till hur han känns i träning. Vi har haft exakt samma upplägg som i fjol med en månads semester i hagen.
Hur ser tävlingsschemat ut framöver?
- Jag har inte planerat för resten av året utan låter hästen bestämma. Det finns så otroligt många lopp att välja bland.
Som Elitloppet?
- Det får vi se. Vi bestämmer framtiden efter fredagens lopp. Huvudsaken är att han känns fin, säger Fredrik B Larsson.
Åsa Elmroth