- Just About Enough (lopp 2) har inte startat på ett tag men hon har tränat på rejält inför det här loppet och allt ser bra ut med henne, berättar Stefan.
- Det är inte så roligt att starta med tillägg på Solvalla men i det här fallet så passar distansen så pass bra åt hästen att det ser lämpligt ut ändå. Jag inbillar mig att hon i nuläget springer lika fort över den här distansen som hon gör över medeldistans.
- Hon möter några bra hästar och hon är inte helt säker på benen än så länge. Sköter hon sig så tror jag att hon slutar bland de tre första.
- I bronsförsöket (lopp 8) har vi två hästar till start. Om vi börjar med On Way Laday såg gick han väl i varje fall hyggligt senast och han avslutade då i varje fall runt 11,5 sista 700 utan rygg i tredjespår.
- Han tävlar verkligen jämnt och säkert hela tiden. Han har också fått ett smaskigt utgångsläge jag har svårt att se någon ta en längd på honom från start och han ju också gjort sina bästa lopp från ledningen.
- Skulle han som jag tror nå spets så är han hästen för övriga att slå som jag ser det.
- En som har kunnande och formen för att vara en allvarlig utmanare till honom är vår andra häst i loppet Itty Bitty. Hon imponerade på mig senast då hon efter en mycket vass avslutning vann en V75-final.
- Det ska nästan inte gå att vinna ett lopp av den digniteten på det sätt hon gjorde. Hon var verkligen vass och hon blir också rappare när hon som då tävlar barfota runt om. Hennes form är lika bra nu som det ser ut och hon har verkligen en vass 300 meters rökare när hon får sitt lopp på rulle.
- Normalt så är On Way Laday den med bäst chans av våra i loppet men jag vill höja ett varningens finger för Itty Bitty som verkar sprudlande glad och pigg för dagen, avslutar Stefan.