Västerbo Miguel startar igen

| 2006-06-26 09:37
STOCKHOLM

Startförbudet är hävt för topphästen Västerbo Miguel.
På lördag startar han på Färjestadstravet.
Västerbo Miguel med Roger Malmqvist i sulkyn. Så kommer det inte att se ut på lördag. Foto: Thomas Blomqvist

Västerbo Miguel med Roger Malmqvist i sulkyn. Så kommer det inte att se ut på lördag. Foto: Thomas Blomqvist

För en och en halv vecka sen ledde ett bråk mellan delägande Roger Malmqvist och de andra delägarna till att Västerbo Miguel fick startförbud. Men nu är det hävt och från spår åtta startar han i den första avdelningen på V75 på lördag.

- STC hade tydligen inte rätt att sätta startförbud på honom. De sa till mig att jag hade möjlighet att göra det som delägare men det var tydligen fel, säger Roger Malmqvist.

Kihlström ny kusk

Roger Malmqvist som tidigare kört hästen kommer dock inte att sitta bakom Västerbo Miguel på lördag. Det kommer istället Örjan Kihlström att göra. Det sista ordet i den här tvisten är inte sagt utan båda parter har anlitat advokat för att avgöra det hela.

Anders Forsberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »