En men en jätte

| 2006-06-30 08:12
Med rubriken ovan så åsyftar jag inte Triton Sunds mankhöjd utan det är mer moral och styrka jag tänker på.
V75 avgörs denna vecka på Färjestad och som så många gånger förr kan vi säkert se fram emot diverse prat om sola i Karlstad. Stall Hultman finns alltså representerat av Triton Sund och han ska ta sig an ett ganska tufft gäng i Gulddivisionsfinalen.
Triton Sund gör resan mot Karlstad för att vara med i Gulddivisionsfinalen.Foto: Annika Lindblom

Triton Sund gör resan mot Karlstad för att vara med i Gulddivisionsfinalen.

Foto: Annika Lindblom

- Jag tycker Triton Sund (V75-3) gjorde ett fullt godkänt lopp utvändigt om Victory Till senast, säger Stefan. Han behövde det loppet i sig på sin väg mot den rätta formen och allt tyder på att han har gått framåt med det loppet i sig.

- Även om ett bakspår sällan är idealiskt så tycker jag faktiskt att det niondespår Triton fått nu är perfekt. Det är klart att det förutsätter att det blir tempo på loppet så att han för en gångs skull kanske slipper göra det tunga jobbet själv. Jag tycker det luktar hårt tempo här och drömmen vore om det blev så och Triton kunde få en resa i tredje, fjärdepar utvändigt.

- Med det scenariot så tror jag att han kan överraska många den här gången och jag tycker att det här är en rolig chansspik från stall Hultman, avslutar Stefan

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »