Tionde raka för Simb Chaplin

| 2006-07-10 08:36
STOCKHOLM

Markku Nieminens topptreåring Simb Chaplin tog på söndagen sin tionde raka seger när han vann Ulf Thoresens minneslöpning i norska Jarlsberg.

Simb Chaplin har bara ettor i raden och vet fortfarande inte hur det känns att förlora. Segern inbringade 600 000 norska kronor och segertiden skrevs till 1.14,3/2 100a.

Jorma Kontio sände fram i dödens ut på första bortre lång och därifrån avgjorde Simb Chaplin säkert.

- Han var bra men hade vilat innan den här uppgiften och kan ännu bättre. Han behövde loppet och nästa start blir på Solvalla i slutet av juli.

- Det är alltid roligt att vinna storlopp men det här känns lite extra då Ulf Thoresen var en mycket skicklig kusk och en riktig gentleman. Det här priset kommer få en speciell plats i prisskåpet, sa Jorma Kontio.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »