Sheriff Hornline är död

| 2006-07-10 08:37
STOCKHOLM

Sheriff Hornline insjuknade på fredagskvällen och hans liv gick inte att rädda.
- Han låg mig väldigt varmt om hjärtat och det känns fruktansvärt, säger Jesper R Nilsson.

Sheriff Hornline, som var Jespers reklamhäst nummer ett, startade så sent som den 17 juni i Silverdivisionen hemma i Boden. I fredags morse körde Jesper jobb med Sheriff Hornline utan att det fanns något att anmärka på men på kvällen blev hästen dålig.

- Det var något förstoppningsmässigt och tarmarna gick sönder. Det kom plötsligt i fredags kväll och tio i två på natten fick han somna in då hans liv inte gick att rädda. Jag var bortrest vid tillfället och hade telefonkontakt med stallet. Det känns skönt att jag slapp se honom plågas.

- Jag har haft oerhört roligt med Sheriff Hornline och han låg mig väldigt varmt om hjärtat. Dessutom var han nog bättre än någonsin även om inte raden visade på det.

- Vi har begravt honom på en gård hos en av ägarna.

Två V75-segrar

Sheriff Hornline blev fem år och hann springa in 603 700 kronor. På 25 starter tog han fem segrar varav två på V75.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »