Osäkert kring Hilda

| 2006-07-14 08:47
STOCKHOLM

Hilda Zonett var på väg mot en sagocomeback - men ströks.
Nu är det osäkert när stjärnstoet tävlar igen.
- Hilda mår bra men det blir ingen start förrän tidigast till hösten, säger tränaren Robert Bergh.
Hilda Zonetts mirakelcomeback uteblev och nu är det osäkert om hon kommer tillbaka till tävlingsbanan. Foto: Thomas Blomqvist.

Hilda Zonetts mirakelcomeback uteblev och nu är det osäkert om hon kommer tillbaka till tävlingsbanan. Foto: Thomas Blomqvist.

Nioåriga Hilda Zonett har sprungit in över 15 miljoner kronor och är ett av Sveriges framgångsrikaste ston genom tiderna. Förra sommaren åkte hon på en blödning i höger framben och karriären såg ut att vara över. I början av juni i år var plötsligt Hilda Zonett på väg mot en överraskande comeback men ströks.

- Hon har lite halsproblem och åkte på en förkylning. Nu är hon igång och tränar igen men hon har alltid varit känslig när det är högsommar så därför väntar vi med att leta lopp minst en månad, säger Robert Bergh.

Pär Andersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »