Baron Pepper löste svettig uppgift

| 2002-01-30 22:53
SOLVALLA
Att Baron Pepper skulle vinna Rikschampionatet för Stig H Johansson var väntat.
Att finalen skulle bli så spännande var däremot helt oväntat. Stig H:s stjärna hade långt fram på upploppet och grejade segern i de sista stegen.
Det blev tufft, konstaterade en lättad Stig H.
Väntad Rikschampion. Stig H Johansson.Foto: P Johansson

Väntad Rikschampion. Stig H Johansson.

Foto: P Johansson

Stig H Johansson hade haft turen att bli lottad på sin egen Baron Pepper, helt klart den bästa hästen av de 30 startande i Rikschampionatet.

Segern i försöket från 40 meters tillägg togs också helt enligt ritningarna.

Det andra försöket skrällvann Jägersros gästande toppkusk Thomas Uhrberg med Nuclear Nightmare (Robert Bergh tränar).

I finalen valde Uhrberg amatörtränade Runs Like A Deer, som han tog ledningen med. Få kan köra så effektivt i ledningen som just Thomas Uhrberg, och in på upploppet hade han bedömt tempo perfekt.

Tyvärr för honom så stannade hans Runs Like A Deer rejält de sista 50 meterna, och Baron Pepper och Stig H kunde snuva Uhrberg på vad annars hade varit en välförtjänt kuskseger.

Det var långt fram 300 kvar, konstaterade en lättad Stig H.

Barn Peppers vinnartifd blev nu 1.15,1 över 2180 meter, och för segern i försök och final fick den finskfödde segermaskinen 200 000 kronor.

Perfekt för Colour August

Utanför Rikschampionatet var kvällens stora behållning den Robert Bergh-tränade treåringen Tsar dInverne. I Grains lopp, ett fint treåringslopp, fick den favoritspelade treåringen trava utvändigt om den oväntade ledaren Grenouille (Örjan Kihlström) hela vägen. Trots detta kunde Tsar dInverne, uppfödd av popstjärnan Alexander Bard och vännen Ulrich Bermsjö, enkelt stega undan på upploppet. En travare att se upp för i årgångsloppen!

Jag har gillat honom hela tiden. Jag har låtit honom komma igång tidigt så jag kanske får lite liv i Timrå-grabbarna, sade Robert Bergh i vinnarcirkeln. Och syftade på att treåringen, som nu har tre segrar på fyra starter, ägs av spelare från hockeylaget Timrå IK.

V64:an i övrigt (Baron Peppers två segrar gick utanför streckspelet):

Odessa Sund (Jorma Kontio) kunde leverera en praktskräll efter att ha liftat med i ryggen på ledaren och sedan spurtat ner denne. En 40-oddsare i den andra avdelningen som uppföljningen till 60-oddsaren Nuclear Nightmare i den första!

Scan Tapuyan var knapp favorit i sitt lopp och infriade också förväntningarna efter ett lopp i andra par utvändigt och en attack 700 meter kvar. Kvällens andra seger för Thomas Uhrberg.

Stig H Johansson tog kvällens nästan obligatoriska V64-seger med Ferrytown. Stig H hade valt att sitta i rygg på ledaren Sävaflickan över den långa distansen, men det löste sig perfekt till slut.

V64:ans sista avdelning bjöd på ett märkligt upplopp. Favoriten Nestor Sund (Stig H Johansson) hade precis tagit upp jakten på ledaren Villeneuve (Lars Lindberg) när Nestor Sund plötsligt galopperade. Resultatet blev att amatörtränade Colour August (Tommy Hanné) som hade all världens trafikproblem sekunderna innan nu fick fritt fram - och spurtade till en snygg seger efter tre raka andraplatser.

Robert Okpu

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »