- Kentucky Booze (lopp 5) är en ganska fin treåring som än så länge är lite valpig. Han har inte startat på ett tag eftersom han blev behandlad efter sin senaste start. Han är jag dock tämligen säker att det behövs ett lopp i kroppen innan formen är den rätta.
- Jag trodde det här loppet skulle bli mycket billigare än det blev med de stundande kriteriekvalen men det blev ett tufft ganska tufft lopp. Med det här läget och den diffusa formen får vi ligga lågt. Jag är nöjd om han slutar trea, fyra och visar uppåtform, han kommer gå framåt med det här loppet i sig.
- Keep Me Informed (lopp 6) har också haft en formsvacka och även om hon tränat på en del nu så är hon inte så hårt jobbad. Hon är annars inte så tokig i grund och botten, hon har gjort det ganska bra mot tuffa hästar.
- Även det här loppet blev på papperet tuffare än jag trott och det går inte att tro hon ska kunna vara med i segerstriden. Kan hon sluta trea, fyra och visa att formen är på väg uppåt är jag fullt nöjd.
- Jaded (lopp 8) missade jag nog tyvärr att pricka in formen fullt ut med som jag hade tänkt mig inför Derbyt. Han var desto vassare senast i fyraåringsloppet på derbydagen och han vann då med krafter kvar på ett bra sätt.
- Normalt ska han vara ännu vassare nu och vi har siktet inställt på en revansch i Europaderbyt. Kvalet dit går den 4 oktober på Solvalla och med det här loppet i sig ska han vara i riktigt form då.
- Det här loppet blev bra åt honom och han har ju också fått ett trevligt utgångsläge. Jag kan inte sticka under stol med allt annat än en seger den här gången skulle vara en besvikelse, avslutar Stefan.